You are currently viewing Książki, które poszerzą Twoją perspektywę w kontekście zarządzania firmą

Książki, które poszerzą Twoją perspektywę w kontekście zarządzania firmą

Mam nadzieję, że należysz do tych 38% Polaków, którzy w 2021 roku przeczytali chociaż jedną książkę. Zamierzam polecić Ci 4 pozycje, które wg mnie zmieniają postrzeganie kwestii związanych z zarządzaniem firmą, liderstwem oraz komunikacją. Czyli Świętą Trójcą kompetencji każdego aspirującego sukcesora, a w zasadzie każdego, kto chce się rozwijać jako przedsiębiorca.

  1. ReWork J. Fried, D. Heinemeier Hansson wydawnictwo OnePress

Pierwsza pozycja postawi na głowie wiele tez/założeń popularnych w mainstreamie porad biznesowych. Pewnie wiele razy słyszałeś: miej plan, szczegółowy i dopracowany. Bullshit! Plan nie pomoże Ci osiągnąć celu. Na szczyt zaprowadzi Cię tylko D.Z.I.A.Ł.A.N.I.E! Co więcej, autorzy de-mityzują  porażkę – być może dowiesz się z niej czego nie robić jednak wciąż nie wiesz, co zrobić by osiągnąć sukces. Najlepszym podsumowaniem tej książki są słowa Rafała Mazura (znanego szerzej jako Zen Jaskiniowca – kapłan żelaznego mindsetu) – „Planuj mniej, eksperymentuj więcej. Uczyń to lepszym niż musi być”.

  1. Szef, którego szukamy. Rzecz o odpowiedzialności A. Jeznach wydawnictwo OnePress

Andrzeja Jeznacha nie trzeba przedstawiać w środowisku firm rodzinnych. Jest on przedsiębiorcą z ogromnym doświadczeniem, który w swoich 4 książkach opisywał, analizował i przedstawiał najważniejsze aspekty bycia szefem z  emocjonalnego, naukowego oraz filozoficznego punktu widzenia. Jego ostatnia książka to obowiązkowa pozycja dla każdego Szefa. Dotyka on delikatnej materii, jaką jest wycofanie się z zarządzania, sukcesja, sprzedaż firmy, oddawanie odpowiedzialności przy jednoczesnym wzmacnianiu innych. Autora wyróżnia w mojej ocenie niespotykana (jak na to pokolenie przedsiębiorców) otwartość na innych, gotowość do bycia w błędzie i stałą chęć do weryfikacji tez oraz założeń, w które wierzy. Szczerze polecam nie tylko Wam Drodzy Sukcesorzy – może warto porzucić tę książkę Waszym rodzicom…?

  1. Skoro tak dobrze jest rozmawiać, to czemu tak trudno? I.A. Marsh, książka wydana przez Fundację Firm Rodzinnych we współpracy z wydawnictwem Publicat 

Temat komunikacji międzypokoleniowej to duża krowa i wcale nie tak łatwo go pokroić na mniejsze kawałki. Z oświadczenia wiem, że najtrudniej rozmawia się z tymi, których najbardziej kochamy i mamy najsilniejszą wieź. Z drugiej strony takie osoby też najłatwiej zranić ostrym mieczem słów. Autor tej książki jest mediatorem z wieloletnim doświadczeniem w obszarze pracy z firmami rodzinnymi. Jego podpowiedzi naprawdę mogą pomóc w sposobie i stylu, w jaki chcemy wyrażać siebie, swoje myśli i najgłębsze pragnienia.

  1. Liderzy D.M. Rubenstein wydawnictwo Znak

To pozycja z cyklu zainspiruj się. Najwięksi, najbogatsi, najbardziej utytułowani oraz Ci, którzy rozpalają wyobraźnię tłumu do czerwoności. Opowiadają o tym, jak dochodzili do miejsca, w którym są teraz. Warto czytać z uwagą skierowaną na ich nastawienie do życia, napotykanych problemów oraz osiągnięć. Szczególnie polecam historię inspirujących kobiet, do których zaliczają się: Marillyn Hewson, Oprah Winfrey, Melinda Gates, Ginni Rometty, Indra Nooyi, Condoleezza Rice, Nancy Pelosi oraz niesamowita Sędzia Ruth Bader Ginsburg.