Jak wyznaczać cele metodą SMART? I czy to naprawdę ma sens?

Już prawie miesiąc nowego roku za nami, a Twoje plany nadal stoją w miejscu? Wiele celów, planów i pomysłów, z których nic nie zostało ruszone. Wstyd pomyśleć z jakim zapałem wypisywałaś plany na kolejny rok i oczyma wyobraźni widziałaś siebie docierającą do celu.

Nawet sama przed sobą nie przyznajesz się, że w poprzednim roku ponad połowa, ba może nawet 80 procent z Twoich celów nie została osiągnięta. Już nie chcesz pamiętać jak wielkim niewypałem pod względem realizacji noworocznych postanowień był poprzedni rok.

Zamiast zastanowić się dlaczego tak się dzieje kolejny raz snujesz mrzonki o tym, że schudniesz, że zaczniesz uczyć się języka francuskiego i w końcu otworzysz własny biznes. I pewnie w połowie tego roku nawet nie będziesz pamiętać o swoich celach i planach. I tylko w grudniu pojawi się niesmak i lekkie zażenowanie przed samą sobą, że znów nie wyszło…..

Jak zatem działać, aby nasze cele były realizowane?

W poprzednim wpisie podałam Wam 12 błędów, które utrudniają realizację celów. Dziś pokażę Wam jedną z metod wytyczania i realizowania celów, czyli metodę SMART.

Jak planować i wytyczać cele, które pozwolą z końcem roku spojrzeć z dumą na swoją listę celów i stwierdzić „to był dobry rok”?

Odpowiedzią na to pytanie jest metoda SMART. Oczywiście jest to jedna z metod planowania i osiągania wytyczonych celów.

Czym jest i jak działa metoda SMART w realizowaniu celów? Zgodnie z tą zasadą nasze cele powinny mieć kilka istotnych elementów:

Sprecyzowany – cel musi być jasno określony.

Planujesz dłuższe wakacje? Nie wystarczy jako cel wpisać „chcę odłożyć pieniądze i jechać na długie wakacje”. Musisz jasno określić swój cel. Musisz wiedzieć co dokładnie chcesz zrobić i jak do tego celu dotrzeć. Dlatego zamiast „chcę odłożyć pieniądze i jechać na długie wakacje” trzeba szczegółowo określić np. „chcę odłożyć 12 tysięcy złotych i jechać na miesiąc do Hiszpanii”.

Mierzalny- to oznacza, że możesz sprawdzać postępy.

Określając, że potrzebujesz 12 tysięcy na wyjazd łatwo możesz zobaczyć ile dzieli Cię od kwoty jaką musisz odłożyć.

Atrakcyjny- ten punkt jest bardzo ważny.                

Cel musi być dla nas atrakcyjny. W omawianym przypadku jest on dość oczywisty.

Biorąc jednak pod uwagę inne cele np. „chcę odłożyć 30 tysięcy na lokatę” jego atrakcyjność może być mniej ekscytująca. Bo właściwie zamrozisz pieniądze, ale nic z tego nie masz.

W takim przypadku warto zrobić listę zysków i strat. Jeśli odłożę taką kwotę na lokatę moje dziecko będzie miało łatwiejszy start w przyszłość. Odkładając pieniądze mogę pomyśleć o własnym biznesie, gdyż mam pewnego rodzaju poduszkę finansową.

Jeśli nie odłożę pieniędzy, a coś mi się stanie moje dziecko może mieć kłopoty finansowe. Brak dodatkowych pieniędzy powoduje, że muszę zasuwać na etacie, bo jak biznes nie wypali to zostaje z niczym. Zobacz też jak rozkręcić biznes pracując na etacie.

Pamiętaj, aby Twój cel był dla Ciebie atrakcyjny. Myśl o tym, co Cię czeka gdy osiągniesz cel musi Cię motywować do działania.

Realistyczny-cel musi być realistyczny.

W praktyce oznacza to, że trzeba zastanowić się czy mamy wystarczająco czasu i energii do zrealizowania naszego celu. Jeśli chcesz schudnąć nie możesz zaplanować, że zgubisz w ciągu miesiąca 10 kg. Oczywiście takie sytuacje się zdarzają, ale są niebezpieczne dla zdrowia.

Jeśli na wakacje w Hiszpanii potrzebujesz 12 tysięcy to zastanów się ile możesz odłożyć każdego miesiąca. Gdzie znajdziesz oszczędności w swoim budżecie domowym. Może będziesz potrzebować dodatkowego zatrudnienia, może warto sprzedać zbędne rzeczy, aby suma do zdobycia była realna.

Terminowy- wyznaczając cel musisz określić termin jego realizacji.

W przeciwnym razie może się okazać, że cały czas odkładasz swój cel, przesuwasz go w czasie. W efekcie cel nigdy nie zostanie zrealizowany.

Zastosowanie powyższych punktów pozwala małymi krokami realizować cele. Jeśli mamy jasno określony cel, wiemy ile czasu musimy poświęcić na jego osiągnięcie i znamy ostateczny termin to łatwiej nam ustalić plan działania.

Atrakcyjność naszego celu będzie dodatkową motywacją do działania, a realna ocena naszej sytuacji pozwoli ze spokojem osiągnąć wytyczony cel. Dlatego tak ważne jest, aby wyznaczając cele mieć na uwadze te kilka punktów, które przyczynią się do zwiększenia motywacji i szybkości działania.

A jak Ty radzisz sobie z realizacją swoich celów? Stosujesz zasadę SMART czy masz inny sposób? A może Twoje cele przesuwasz i odkładasz? Daj znać w komentarzu.