13 pomysłów na biznes na wsi w 2019 roku.

Na wsi spędziłam całe dzieciństwo, na wsi się wychowałam. I kocham wieś! Kocham za śpiew ptaków, za zapach rosy z rana i cykanie świerszczy wieczorem. Idąc na studia, później do pracy zawsze wiedziałam, że mieszkanie w mieście jest tylko na chwilę.

Teraz mam swój dom, swoje miejsce na ziemi…. ukochaną wieś. A skoro jestem wieśniakiem z krwi i kości to podrzucam Wam kilka pomysłów na biznes, który można zrealizować przede wszystkim w otulinie lasów, jezior i pól.

Poniżej przedstawiam 13 pomysłów na biznes na wsi.

1 Pasieka

Założenie pasieki to jeden z biznesów, który ma rację bytu szczególnie na wsi, choć coraz częściej realizowane są tego typu projekty również na obrzeżach miast. Oczywiście prowadzenie własnej pasieki jest trudnym zadaniem i potrzebna będzie duża wiedza teoretyczna i pomoc praktyków. Bez tego ani rusz.

Poza tym własna pasieka to również koszty. Przede wszystkim są to koszty związane z zakupem uli, roi pszczół oraz niezbędnymi akcesoriami. Konieczny jest zakup odpowiedniego stroju (który będzie potrzebny głównie na początku), wirówki do miodu, dodatkowych ramek i innych drobnych narzędzi. To generuje koszty, często niemałe.

Poza tym należy się liczyć z różnego rodzaju kłopotami. Pszczoły mogą zachorować, w ulach mogą pojawić się intruzi, wiosenne przymrozki mogą sprawić, że pszczoły nie będą miały z czego zbierać nektaru i konieczne będzie przewożenie pasieki w odległe miejsca. Rój ucieknie albo będzie słaby. To tylko kilka problemów z jakimi muszą zmierzyć się pszczelarze.

Własna pasieka może jednak przynieść spore dochody. Oprócz miodu można sprzedawać wyroby z pszczelego wosku, kosmetyki. Osoby, które mają już spore doświadczenie mogą uczyć innych jak prowadzić pasiekę, jak opiekować się pszczołami. Możliwości jest wiele, potrzeba tylko wkładu w postaci pieniędzy, własnego czasu oraz dużo cierpliwości.

2 Wiklina

Uwielbiam przedmioty wykonane z naturalnych elementów, w tym również z wikliny. Koszyki, taborety, pojemniki, osłonki na doniczki, kwietniki i mnóstwo innych przedmiotów codziennego użytku stworzonych z wikliny to kolejny pomysł na biznes na wsi.

Oczywiście nie musisz się ograniczać do samej produkcji i sprzedaży wyrobów z wikliny. Ludzie chętnie nauczą się wyplatania wikliny (osobiście jestem pierwszą chętną 😉 ), zobaczą jak przebiega proces przygotowania materiału do wyplatania i ile cierpliwości do tego potrzeba.

Całość okraszona opowieściami o okolicznych legendach i wiejskich historiach przy kawie lub herbacie może stworzyć niesamowity klimat i więź, której coraz częściej poszukujemy. Bo pokazanie własnych emocji, uchylenie rąbka tajemnicy z naszego życia jest czymś co inni chętnie zobaczą.

3 Hodowla psów rasowych

Jest to trudny temat i z pewnością nie jest to typowy biznes. Potrzeba do tego zamiłowania, znajomości zachowań zwierząt oraz spore nakłady finansowe. Do tego wyjazdy na wystawy, stały kontakt z dobrym weterynarzem i wiele problemów. Od wychowawczych po zdrowotne.

Konieczne jest przeprowadzenie specjalnych szkoleń, choćby z zakresu posłuszeństwa. Codzienne spacery, odpowiednia dieta, która umówmy się nie należy do najtańszych. To również pewnego rodzaju uwiązanie nas samych, bo nie możemy od tak wyjechać na kilka dni i zostawić zwierzęta bez opieki.

Dlatego z całą pewnością nie jest to zajęcie dla każdego. Do tego potrzeba mnóstwo czasu, cierpliwości i energii.

4 Ekologiczne jajka

A jeśli nie psy to może kury? 😉 Ekologiczne jajka są bardzo chętnie kupowane. Do tego potrzeba jednak sporo miejsca na wybieg, odpowiednia woliera lub duży kurnik. Ewentualne zabezpieczenie przed intruzami np. lisami czy kunami. Zyski mogą być spore z takiego biznesu na wsi.

5 Budy dla psiaków, domki dla ptaków

Skoro jesteśmy przy hodowli zwierząt to może warto postawić na spełnianie potrzeb naszych milusińskich? Budy dla psów, kojce, legowiska dla kotów, drapaki, budki czy karmniki dla ptaków to tylko kilka możliwości.

Obecnie coraz więcej osób ma w swoim domu zwierzęta, zatem może to być bardzo dochodowy biznes. Buda dla psa już nie pełni tylko roli schronieniea dla zwierzęcia. Musi pasować do ogrodu, do stylu domu, mieć ocieplenie i ganek, na którym pupil będzie mógł leżakować.

Oryginalne drapaki z naturalnego drewna, legowiska szyte na zamówienie inne niż w masowych sieciach sklepów zoologicznych przygotowane specjalnie dla wymagającego klienta to dobry kierunek. Ludzie coraz częściej potrzebują rzeczy dla zwierząt, które będą idealnie pasowały do wystroju wnętrza czy do ogrodu.

6 Agroturystyka

Pomysł stary jak świat, jednak nadal aktualny. A odkąd żyjemy z ekspresowym tempie jeszcze bardziej potrzebny i chętniej wybierany od zatłoczonych hoteli, które w większości są do siebie bardzo podobne.

Ten biznes wymaga jednak często sporych nakładów finansowych. Jeżeli masz duży dom to konieczne będzie dostosowanie pokoi gościnnych łazienek. Dochodzi kwestia gotowania dla odwiedzających oraz zapewnienia im różnego rodzaju atrakcji.

Prowadzenie agroturystyki to chyba sposób na życie, gdyż trudno oddzielić prywatne życie od prowadzenia takiego biznesu. W sezonie goście często szukają kontaktu z właścicielami agroturystyki i nic w tym dziwnego. W ten sposób nawiązuje się więź i goście bardzo chętnie wracają i polecają nasze miejsce swoim znajomym. A jak wiadomo nie ma nic lepszego niż poczta pantoflowa….

7 Ekologiczne warzywa i owoce

Obecnie jest to bardzo ciekawy pomysł na biznes na wsi. Zainteresowanie zdrową i ekologiczną żywnością jest ogromne, a popyt na tego typu produkty stale rośnie. Minusem takiego biznesu może okazać się sezonowość, jednak i tutaj istnieją różnego rodzaju alternatywy.

W sezonie zimowym można oferować swoje przetwory, domowe wyroby wędlin czy domowy chleb lub ciasta. Prowadzenie warsztatów kulinarnych, warsztatów zwiększających świadome żywienie i wiele innych. Jest mnóstwo możliwości, które świetnie da się połączyć z ekologiczną żywnością.

8 Survival dla firm

To kolejny pomysł na biznes na wsi. Coraz częściej dże firmy, korporacje organizują spotkania integracyjne pracowników, szkolenia na wsi. Szukają miejsc, w których pracownicy mogą bliżej się poznać, zżyć ze sobą i poczuć się prawdziwym teamem.

Dlatego różnego rodzaju ogniska, paintball, jazda na kładach czy zabawa w podchody mogą okazać się strzałem w dziesiątkę. Różnego rodzaju tory przeszkód, tory strzeleckie, jazda konna, zawody i wyprawy poszukiwawcze mogą przynieść spore zyski. Trzeba tylko dobrze poznać potrzeby klienta i znaleźć coś, co wyróżni naszą firmę i przyciągnie klientów.

9 Meble ogrodowe, domki narzędziowe, altany, place zabaw

To idealny pomysł na biznes na wsi dla miłośników drewna. Jeżeli kochasz tworzyć przedmioty z naturalnych materiałów to może być strzał w dziesiątkę. Potrzebne będą do pracy narzędzia, odpowiedni stół, imadła i wiele innych niezbędnych sprzętów.

Tego typu prace cieszą się dużym popytem, gdyż coraz częściej uciekamy z miasta. Chcemy mieć miejsce do odpoczynku, relaksu. Dlatego tworzenie mebli ogrodowych, huśtawek, altan, stojaków do hamaków czy domków dla dzieci może okazać się strzałem w dziesiątkę.

10 Szkółka i ścieżki dydaktyczne

Różnego rodzaju szkółki i ścieżki dydaktyczne to kolejna propozycja na biznes na wsi. Na tego typu projekty bardzo często można otrzymać różne dotacje, dzięki którym łatwiej będzie zrealizować taki projekt.

11 Łowisko, stawy hodowlane

W ostatnich latach bardzo chętnie wdrażany pomysł na biznes na wsi. Jest sporo łowisk, które świetnie prosperują i stale się rozwijają. To biznes, w którym koniecznie trzeba posiadać spore środki finansowe i oczywiście ziemię, na której wykopiemy stawy.

Przygotowanie terenu oraz zarybianie może trochę potrwać, więc jest to biznes, który nie przyniesie zysków w szybkim czasie.

W sezonie można sprzedawać karnety, organizować konkursy, różnego rodzaju zawody. Sprzedawać świeże ryby, obok postawić budkę z wędzonymi przysmakami z ryb. A zimą oferować karpie i inne ryby na świąteczny stół.

12 Uprawa lawendy

Niezwykle piękny i pachnący biznes. Uprawa lawendy to kolejny pomysł na mały biznes na wsi. Można sprzedawać świeże bukiety, sadzonki do ogrodów, susz, wianki, kompozycje, rękodzieło, woreczki zapachowe.

Można organizować spotkania przy herbacie w otoczeniu pól lawendowych. To również idealne miejsce na sesje fotograficzne i wiele innych ciekawych pomysłów.

13 Renowacja i tworzenie mebli

Wystarczy zmysł artystyczny, trochę narzędzi, farby i cierpliwość. Renowacja czy tworzenie mebli, dodatków do domu, różnego rodzaju ozdób cieszy się rosnącym zainteresowaniem. Ludzie uwielbiają otaczać się wyjątkowymi przedmiotami, które są unikalne i jedyne w swoim rodzaju.

To tyle. Myślę, że możliwości na biznes na wsi jest znacznie więcej. Jakie są Wasze pomysły na biznes na wsi? A może prowadzicie typowo wiejski biznes? Podzielcie się koniecznie w komentarzu i dajcie znać, który z biznesów podoba Wam się najbardziej.